Josef Hofmann, jenž náleží k významným osobnostem nejen Karlových Varů, ale i Karlovarského kraje, se narodil 20. března 1858 v Karlových Varech. Pocházel z měšťanské rodiny Theobalda Hoffmanna a Aloisie Františky, rozené Thomové. Otec byl významným městským účetním a matka pocházela ze staré řemeslnické rodiny. Hofmann studoval na loketské reálné škole. Pedagogické vzdělání získal v 70. letech 19. století na učitelském ústavu v Chomutově. Dne 29. srpna 1879 nastoupil na zkoušku provizorního podučitele na Měšťanské škole smíšené v Karlových Varech, kde nejprve učil mimo jiné dějiny, geografii a geometrii. Od roku 1880 byl definitivním podučitelem a od 1. září 1889 se stal plnohodnotným učitelem. V 90. letech 19. století působil při škole jako specializovaný učitel matematicko-technické skupiny. V roce 1891 převzal vedení zdejší živnostenské pokračovací školy a v roce 1916 byl jmenován provizorním ředitelem I. měšťanské chlapecké školy v Karlových Varech. Dne 7. března 1917 se stal ředitelem karlovarské I. chlapecké měšťanské školy. Poté, co v roce 1919 odešel do důchodu, se naplno věnoval vědecké práci.
V letech 1890 až 1919 byl členem městské rady za Německou nacionální stranu. V letech 1901 až 1904 působil jako zemský poslanec ve Sněmu království Českého. Dále byl uváděn jako čestný senátor německé Univerzity Karlovy v Praze.
Je autorem řady samostatných literárních titulů, jejichž výběr je uveden na konci tohoto článku. Jeho nejvýznamnější publikační činnost se zabývala etnografií v oblasti chebských (egerlandských) lidových zvyků a pověstí, krojů, řemesel, architektury (vesnické a církevní stavby) a nábytku. Své poznatky dokumentoval, popisoval, kreslil a fotografoval. Podle jeho fotografií, skic a popisů malovali barevné obrazy karlovarští malíři Anton Drumm a Gustav Zindel. Kromě toho přispíval svými články do tehdejších novin i časopisů a byl známý svou tvůrčí činností v oblasti lidové poezie.
Zemřel dne 21. června 1943 ve svém bytě na tehdejší Kunststrasse čp. 29 v Karlových Varech, přičemž jeho tělo měla objevit neteř Marie Anna Fritscheová. Jako příčina úmrtí bylo uvedeno dekompenzované srdeční selhání. Smuteční obřad, na němž se podílelo město, se konal v pátek dne 25. června 1943 odpoledne na městském hřbitově za přítomnosti široké veřejnosti. Vrchní starosta Richard Rusy vydal tehdy smuteční oznámení, které znělo přibližně takto: „Zemřel čestný občan města Karlových Varů Josef Hofmann. To, co udělal pro svou vlast, zůstane navždy v paměti.“ Posmrtnou masku Josefa Hofmanna zhotovil karlovarský sochař Wilhelm Srb-Schlossbauer.
Hofmannova památka byla výrazně připomínána mezi odsunutými Němci v Německé spolkové republice. U příležitosti 25. výročí jeho úmrtí po něm byla v roce 1968 pojmenována tehdejší Chlapecká základní škola v Neutraublingu u Řezna. V prostorách Egerland Muzea v Marktredwitzu proběhla v letech 1991 a 1992 výstava s názvem „Josef Hofmann: obrazy ze života lidu“, která ocenila jeho činnost.
Podle článku Jiřího Martínka z roku 1993 se dochovala významná část archivu negativů z Hofmannovy pozůstalosti týkající se lidové chebské (egerlandské) kultury na skleněných deskách čítající téměř 400 kusů v Muzeu Cheb. Řada předmětů z činnosti Josefa Hofmanna je mimo jiné součástí sbírky Muzea Karlovy Vary.
Výběr z literární činnosti Josefa Hofmanna:
Hofmann, Josef. Am Skt. Niklasgubmd, oder: Wer föihat d’Braut haim?: Lustspiel in 2 Aufzügen in Egerländer Mundart. Marienbad, 1921.
TÝŽ. Die Barocke in Nordwest-Böhmen mit besonderer Berücksichtigung der Sct. Maria-Magdalenen-Kirche in Karlsbad und ihres Erbauers Kilian Ignaz Dienzenhofer. Karlsbad, 1898.
TÝŽ. Deutsche Volkstrachten und Volksbräuche in West- und Südböhmen. Karlsbad, 1932.
TÝŽ. Kaaden an der Eger. Kaaden, 1911.
TÝŽ. Die Volkstracht und ländliche Bauweise des ehemaligen Herrschaftsgebietes von Chotieschau und eines Teiles des Kladrauer Herrschaftsgebietes im 19. Jahrhunderte. Karlsbad, 1923.
Hofmann, Josef – Zerlik, Otto. Josef Hofmann – Volksbuch: veröffentlichtes und unveröffentlichtes aus seinem Gesamtschrifttum. Karlsbad, 1938.
Jaroslav Jirát, Státní okresní archiv Karlovy Vary
Reference a odkazy
Prameny a literatura:
Státní okresní archiv (dále jen SOkA) Karlovy Vary, fond Hofmann Josef, kar 1.
SOkA Karlovy Vary, fond Základní škola Julia Fučíka Karlovy Vary, poř. č. 101–103, 106.
Státní oblastní archiv v Plzni, fond Sbírka matrik západních Čech, sign. Karlovy Vary 23.
MARTÍNEK, Jiří. Fotodokumentace z pozůstalosti Josefa Hofmanna. Český lid: národopisný časopis, 1993, roč. 80, č. 4, s. 317–320.
Weinmann, Josef. Egerländer biografisches Lexikon mit ausgewählten Personen aus dem ehemaligen Reg.-Bez. Eger. Bd. 1, A–M. Bayreuth, 1985, s. 375.
https://www.biographien.ac.at.
Mgr. Jaroslav Jirát působí jako archivář ve Státním okresním archivu Karlovy Vary.