Druhá světová válka se nevyhnula ani proslulým lázním Karlovy Vary. Nebojovaly tu sice pozemní armády, zato v září 1944 a v únoru a dubnu 1945 bylo město silně zasaženo leteckým bombardováním, zvláště 17. a 19. dubna 1945. Nejvíce škod bylo zaznamenáno na budovách v centru Karlových Varů (hlavní pošta, tržnice a bytové domy na Čertově ostrově) a na předměstích Rybáře (mj. objekty radnice a spořitelny) a Tuhnice (bytové domy). Nálety se soustředily zejména na dopravní tepny – železniční horní nádraží bylo prakticky vyřazeno z provozu, rozsáhlé škody byly způsobeny v prostoru dolního nádraží. Z průmyslových podniků byla těžce poškozena solivarna v Karlových Varech a autodílny a garáže v Tuhnicích. Bombardování se naštěstí zcela vyhnulo lázeňské části města.
Celková výše škod byla vyčíslena na 221,2 mil. korun a zahrnovala škody na obytných a lázeňských objektech, mostech, vodních dílech, nábřežních zdech, řečištích, letišti, komunikacích, plynovodu, vodovodu, kanalizaci, elektrické síti a jinde. Informace o počtu zničených a poškozených objektů leteckým bombardováním se v dochovaných archiváliích značně různí. Lázeňské město přišlo o 320 objektů, 1493 bytových jednotek, 144 obchodů a krámů a 283 dílen, skladišť, garáží a stájí. O život přišlo 246 lidí. Jen 19. dubna byly tři skupiny bombardérů o 87 strojích vybaveny 186,6 tunami trhavých bomb a 56,5 tunami (více než 25 tisíci kusy) bomb zápalných.
Konkrétní představu o rozsahu škod přinášejí spisy z archivního fondu Městský národní výbor Karlovy Vary, jehož součástí jsou i situační plány města se zakreslením dopadu jednotlivých bomb a způsobu poškození objektů. Dokumenty se staly základem pro asanaci a stavební obnovu (šlo zejména o výstavbu bytových domů), jež však nedokázaly v plné míře zacelit všechny rány, které město leteckým bombardováním utrpělo. Typickým příkladem se stala dlouho plánovaná výstavba budovy horního nádraží, jehož vzhled dlouhá desetiletí nenasvědčoval, že se jedná o pomyslnou vstupní bránu do světoznámého lázeňského města.
Pavel Andrš, Státní okresní archiv Karlovy Vary
Reference a odkazy
Prameny a literatura:
Státní okresní archiv Karlovy Vary, fond Městský národní výbor Karlovy Vary, kar 446–447, inv. č. 1145.
ANDRŠ, Pavel. Asanace a stavební obnova Karlových Varů po 2. světové válce. Západočeské archivy 2020 [XI]. Plzeň: Státní oblastní archiv v Plzni, 2020, s. 159–172.
Augustin, Milan. Konec 2. světové války v Karlových Varech: pokus o rekonstrukci. Karlovy Vary: Úřad města Karlovy Vary, 1995.
SCHÖNBACH, Rudolf. Nálety na Karlovy Vary v roce 1944 a 1945. Historický sborník Karlovarska I. Karlovy Vary: Státní okresní archiv v Karlových Varech, 1993, s. 145–159.
Mgr. Pavel Andrš působí jako archivář ve Státním okresním archivu Karlovy Vary.